V dnešním příspěvku vám přinášíme exkluzivní rozhovor s Terezou Jarkovskou, zkušenou koučkou a spoluvlastnicí firmy Opravdový vztah s.r.o., která se věnuje rozvoji jednotlivců i týmů. Tereza je nejenom úspěšnou podnikatelkou, ale také autorkou a moderátorkou populárního podcastu, který se zaměřuje na zlepšování vztahů a osobní růst. V našem rozhovoru se podělí o své zkušenosti a názory na témata jako jsou osobní a profesní rozvoj, udržitelnost a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem.
Můžete se našim čtenářům představit? Můžete nám popsat, jaké byly vaše začátky v oblasti koučování a co vás na této cestě nejvíce inspirovalo?
Jsem žena, která v 37 letech ví, že žije život, který si přeje. A taky pro něj průběžně dost maká. Mým řemeslem je coaching, který navázal na studium psychologie a andragogiky. Spoluvlastním firmu Opravdový vztah s.r.o. se skvělou partou kolegů. Natáčíme podcasty, vydali jsme knihu, rozvíjíme tým koučů, věnujeme se individuálním praxím, přednášíme a také vzděláváme kolegy v oboru.
Odjakživa mi byl blízký kontakt s lidmi a hlubší povídání s nimi. Fascinovaly mě lidské příběhy, křižovatky v životě a jak k nim kdo v mém okolí přistupuje. Se třemi malými dětmi a manželem na volné noze mi bylo jasné, že potřebuji flexibilní a svobodnou práci. Proto firma se širším záběrem služeb. Inspirací mi byl a je život sám, moje rodina, profíci v oboru, kolegové a každý jeden klient.
Jaké klíčové momenty ve vaší kariéře považujete za nejdůležitější pro váš profesionální rozvoj?
Jednoznačně život sám, mé brzké osamostatnění. Rok života v Británii. Bylo mi opravdu velmi brzy jasné, že se budu věnovat oblasti rozvoje lidského života. Studium psychologie bylo prima, ale velmi teoretické. Koučování je úžasný praktický obor měnící životy. Profesně jsem ještě před podnikáním řídila mateřskou školu a znovu se ujistila o tom, že vše stojí a padá s kvalitními vztahy. K sobě, mezi partnery, směrem k dětem.
Po druhém porodu, kdy se nám k prvnímu synovi narodila dvojčata, jsem si sáhla na své možnosti a limity. Objevila v sobě nevídanou sílu, ocenila skvělého muže vedle sebe a pochopila, že kvalita života, dobrý pocit z něj fakt stojí za to. Těší mě každý člověk, kterého na téhle cestě provázím. Klíčovým okamžikem bylo rozhodnutí s kolegy, spolumajiteli, že nezůstaneme jen u vlastních koučovacích praxí, ale chceme přispět k lepším vztahům mezi lidmi v ČR a zároveň tvořit dobré jméno naší profesi.
Jak se ve své práci soustředíte na udržitelnost a jaký to má vliv na firmy, se kterými spolupracujete?
Spolupracuji spíše s jednotlivci. Udržitelnost vnímám ve významu dobrého života v rovnováze. Podporuji své klienty ke znovu objevení své přirozenosti, laskavosti, důslednosti, odvaze měnit svůj život k lepšímu. Neseme si sebou obrovské zátěže, zejména emočního charakteru. Když spolupracuji s firmami, týmy a jejich leadery jde o podobné principy. Pracujeme na kvalitě procesů, efektivitě práce, toku informací, vzájemné komunikaci i vztazích. Opravdu záleží, jak dobře vedete svůj tým. Vzděláváme leadery v oblasti základních koučovacích dovedností, které využívají ke své denní práci.
Můžete nám přiblížit, jak vypadá váš typický pracovní den v roli kouče a trenéra?
Každý den je trošku jiný, a právě rozmanitost miluju. Ráno začínám pohybem, jógou, během, otužováním. Jsou i dny, kdy to nevyjde, protože se prostě ,,děje život“. Začínám kolem deváté první schůzkou, střídám online s osobními. Za dopoledne absolvuji 2-3 schůzky. S manželem si často hájíme společné dobré obědy. V průběhu dne jsem v kontaktu ještě s dalšími klienty, vyměňujeme si zprávy o jejich pokrocích. Zároveň vedeme a rozvíjíme firmu, máme v kalendáři provozní, tvůrčí i strategické meetingy. Pravidelně už čtyři roky natáčíme podcast o vztazích, realizujeme webináře i živé akce. V odpoledních hodinách mám prostor pro naše tři kluky, sport, domácnost, vaření. Jsem hlavně máma. Výraznou část energie věnuji ještě rozvíjení alternativní ZŠ, kam chodí kluci.
Jaký význam přikládáte osobní spokojenosti a minimalismu ve vašem profesním i osobním životě?
Obrovský. Jde o mé základní životní hodnoty. Méně je více. Více kvalitního. Vztahy jsou více než procesy. Je pro mě velmi důležité téma vyváženého přístupu k dětem. Osobní spokojenost za nás nikdo jiný neodmaká, jde opravdu o zodpovědnost každého z nás. Z mé zkušenosti klienti často tápou, co zodpovědnost za vlastní život znamená. Neseme ji za svou historii, za pohled na svět, za svá rozhodnutí, za své emoce, za tvorbu přítomnosti, za zdraví, i za stopu na planetě. Je to dobrá i špatná zpráva v jednom, ne každý tohle unese.
Jakým způsobem přistupujete k výchově svých dětí a jaké hodnoty se snažíte předávat dalším generacím?
S respektem a úctou. Je to denní práce sama na sobě a na partnerství. Vyrůstala jsem v prima rodině, laskavost a důslednost jsem zažila na vlastní kůži a předávám ji ještě obohacenou dál. Máme tři kluky. Energie a živost v jednom. Studuji si chlapský svět, abych rozuměla rozdílům od holčičího. Ale ty základní principy platí pro děti obecně. Jde to jinak, než známe z minulosti. Radostně, pozitivně, s respektem, laskavostí a důsledností. Nemá to nic společného s bezbřehou volnou výchovou. Vtiskla si mi věta, kterou jsem někde četla: ,,Chovej se k dětem jako k návštěvě, na které ti záleží.“ Zároveň je ale velký kus umění vnímat v rodičovství a mateřství své potřeby, své hranice a dobře je komunikovat ven.
Uvědomuju si, že žijeme v blahobytné, nárokové a přeinformované době. Často se doma zamýšlíme nad tématy: přístup k technologiím, psychická odolnost dětí, samostatnost. Potřebujeme jako rodiče pochopit, že méně je pro děti více. Méně kvantity, více kvality. Ve všem. Potřebují dávkovaně zažít nekomfort, samozřejmě vždy s přihlédnutím k vyzrálosti dítěte.
Jaké konkrétní projekty v rámci společnosti Opravdový vztah s.r.o. považujete za nejúspěšnější a proč?
Ze začátku naší tvorby jednoznačně podcast Opravdový vztah. Poslouchají ho desetitisíce lidí. Naší srdcovkou jsou i webináře o vztazích, opakovaných vzorcích, které pořádáme zdarma. Z publikované knihy máme obrovskou radost, podařila se ve spolupráci s hercem Danielem Švábem. Jednoznačně také naše škola pro začínající i pokročilé kouče, která získala mezinárodní akreditaci. Byli jsme osloveni z více stran, kdy se chystáme konečně vzdělávat, tak jsme urychlili své stragické plány. Daří se nám také přispívat na dobročinné účely ve spolupráci s nadačními fondy (NF Rozum a srdce a NF Veroniky Kašákové). Napsali jsme nepočítaně článků. Těší a baví nás široký záběr.
Jaké byly největší výzvy při psaní knihy Opravdový život a jaké hlavní myšlenky v ní sdílíte?
Udržet kontinuitu psaní. Spolupracovali jsme na ní s více odborníky. Vybrat stěžejní principy, psát podobným jazykem a zároveň zpracovat knihu tak, aby fungovala dobře jako rozvojový celek bylo výzvou. Najdete v ní kousek vzdělávací teorie, ale hlavně praxi, praktické příklady a funkční principy vedoucí ke změně. Jedná se o 15 principů, které jsou často deficitní v životech lidí. Zpracovali jsme naše profesní zkušenosti, využili poznatky z psychologie, terapie i řadu podložených studií.
Co podle vás nejvíce přispívá k osobní spokojenosti a jak tuto filosofii integrujete do své práce s klienty?
Osobní spokojenost je komplexní téma a otázka, na kterou má odpověď opravdu každý z nás v sobě. Vím, jde o klišé, zkusím přiblížit. První kus cesty ke spokojenosti urazíte, když dokážete zpracovat a reflektovat svou minulost a porozumět, odkud pocházíte a co dobrého i neužitečného si s sebou nesete. Jde o zátěž, řekněme třeba přecitlivělost na určité situace, na které neadekvátně reagujeme. Potřebujeme se v takových chvilkách zastavovat a ptát se čím to. Sami anebo ve spolupráci s odborníkem. Každý má databázi obranných mechanismů založených na strachu, nežijeme ve vnitřní svobodě.
Když začneme pracovat s minulostí, je velmi užitečné transformovat i pohled na přítomné okamžiky. Velmi záleží na našem vnitřním filtru – jakým způsobem hodnotíme příchozí podněty. Všimněte si, že jednu situaci si více lidí interpretuje vždy po svém. Svými brýlemi. Nechceme je ani růžové, ani černé, chceme méně hodnotící a tušit, že na mnoho situací ve svém životě máme velký vliv. Věřím, že smyslem života je sebepoznání. Pochopení našich tendencí, se kterými můžeme vědomě a aktivně pracovat. Ke spokojenosti přispívají jednoduché principy, naplňovat je ovšem není snadné, a tudíž ne každý na ně dosáhne. Přibližovat se k nim ovšem stojí za to. Právě proto oslavuji každého člověka, kterého spolupráce obohatí o aktivní tvorbu dobrého životního pocitu.
Jaký je váš názor na rozdíl mezi vlastní zodpovědností za život a rolí oběti, a jak tento koncept vysvětlujete svým klientům?
Jsou to opačné škály přístupu k životu. Buď vnímáme svůj vliv na život a aktivně jej tvoříme anebo svým obviňovacím prstem ukazujeme na všechny okolo a ve finále vůbec zachráněný být nechceme. Všimněte si, že když ,,stěžující si oběti“ nastavíte hranici a opakující se tragické příběhy poslouchat odmítnete, najde si takový člověk jiného záchranáře a nic se v jeho životě nezmění. A zachránců po světě běhá také dost.
S klienty v praxi rozšiřujeme jejich bezpečnou zónu, vnitřní svobodu a důvěru v sebe. Ukazujeme a vracíme je zpět do okamžiků, kde si stojí v cestě a předávají zodpovědnost někomu venku. V každém okamžiku máme možnost volby. I pro člověka v roli oběti mám obrovské pochopení, zároveň jde o jedno z nejtěžších nastavení pro rozvoj.
Jak se vyrovnáváte s náročnými situacemi ve své profesní i osobní roli, například jako maminka tří malých synů?
Dovolím si říct, že dobře. Přispívá k tomu samozřejmě i má profese. Mým darem od života je můj manžel, tři zdraví kluci, svobodná povolání, cestování po světě a prima pracovní tým.
Samozřejmě jsem taky obyčejná ženská, která umí zakřičet a pak se omluvit. Byly chvíle, zejména v minulých letech, kdy jsem stála u tří vztekajících se dětí a říkala si, že tohle nemůžeme přežít. Především mnohaleté nevyspání. Zvládli jsme to. Některým situacím k pláči se teď s odstupem smějeme. Vše prožité nás posílilo. Byla a je to stále občas fuška.
Pomáhá zastavení se. Občas odchod do koupelny a dýchání. Procházky a naplňování mých potřeb, protože mám doma prostě čtyři chlapi, chápete? Celkem zdravě jím, hýbu se, velmi vědomě si vybírám, komu a čemu věnuji svou energii. Velkou měrou přispívá i výběr ZŠ školy pro syny. Povedl se nám a tím pádem máme i všední dny jednodušší. Také čtu, rozvíjím se – pro sebe i integritu všeho, co předávám klientům. Pro naši profesi je velmi důležitá uvěřitelnost, zejména na pocitové úrovni.
Co vás nejvíce baví a naplňuje ve vaší současné práci a jaké máte plány do budoucna?
Baví a naplňuje mě vše. Velmi poctivě a zodpovědně volím a dávkuji projekty. Odmítám i potenciálně skvělé spolupráce, naučila jsem se počkat si. Naplňuje mě každé ,,děkuji“ od klienta a fotka, kterou zašlou jako symboliku jejich životního posunu. Baví mě tvorba nového obsahu a kroky k rozvíjení firmy i celého projektu. Jsem obrovsky vděčná za spolumajitele firmy, protože pilujeme i náš pracovně kamarádský vztah. Hodně se v průběhu své praxe učím i o sobě.
Delegujeme a předáváme určité kompetence ve firmě. Velmi netrpělivě očekáváme spuštění nového webu pro Opravdový vztah. Jsme vděční za možnost vzdělávání i zkušených koučů, kteří si k nám chodí pro celostní přesah a sebezkušenost pro práci s hlubšími emocemi. Plánujeme nové rozvojové online programy a další knihu. A především aktuálně pracujeme na výcviku párového koučování.
Zároveň potřebujeme prohlubovat a zlepšovat stávající projekty.
Velkou radost mi dělá i role místopředsedkyně waldorfské iniciativy, protože kvalita základního školství je nesmírně důležitá pro vývoj dětí. Doma se těším z toho, že jsou kluci v samostatnějším věku a těžíme ze všeho, co jsme do nich vložili. Alespoň na chvilku, než skočí do puberty.