V dnešním příspěvku vám přinášíme exkluzivní rozhovor s Petrou Šimkovou, všestrannou odbornicí v oblastech managementu, prezentace a osobní efektivity, která své zkušenosti předává dál jako lektorka a koučka. Petra je také zakladatelkou platformy mySKILL.cz, která poskytuje cílené tréninky a semináře pro firmy, a vede vlastní podcast „Za vším hledej sebe“, kde se zaměřuje na propojení osobního a profesního rozvoje. V našem rozhovoru vám Petra odhalí, jaké kroky ji dovedly k úspěchu v její kariéře, a jak můžeme využít její rady ve svém profesním i osobním životě.
Můžete se našim čtenářům představit? Jaká byla vaše cesta k práci s umělou inteligencí a jaké máte profesní zázemí v této oblasti?
Jsem lektorka měkkých dovedností s 22 lety zkušeností v oblasti vzdělávání dospělých. Prostřednictvím vzdělávacích programů a seminářů pomáhám zaměstnancům ve firmách profesně růst. Za dobu svého fungování jsem vytvořila a odškolila 75 témat odborných seminářů https://myskill.cz/sluzby/. Mými semináři prošlo více než 11 000 účastníků. Trénuji např. manažerské dovednosti, jak prezentovat, vést semináře, komunikovat v různých profesních oblastech. Zabývám se také oblastí rozvoje osobnosti – např. time management, práce se stresem, sebeřízení, energy management apod.
K umělé inteligenci jsem se dostala v jejích novodobých počátcích, a to únoru 2023 díky účasti na konferenci, která AI představovala v souvislosti s kreativitou. Zajímají mě nové technologie, takže jsem začala zkoumat možnosti AI. Zprvu to byl ChatGPT, ale posléze jsem pronikala i do jiných AI aplikací. Zjistila jsem, že existuje velké množství druhů AI, které mohou pomoci s různými úkoly.
Šíře využití AI je tak velká, že jsem zpočátku nevěděla, na co bych se měla konkrétně zaměřit. Nakonec jsem se rozhodla, že nejlepší bude naučit se používat jen několik aplikací, ale zato důkladně. Začala jsem sledovat různé odborníky (české i zahraniční) na sociálních sítích, absolvovala jsem webináře a online kurzy, odebírat zahraniční newslettery, ale hlavně jsem začala vše, co jsem se postupně učila a stále se učím, používat v praxi. Testovala jsem a stále testuji, co vše mi může AI nabídnout a kde mi může pomoci. Začala jsem ji používat každý den.
Poptávka po seminářích AI ve společnostech má vzestupnou tendenci, protože firmy postupně zjišťují, že je potřeba následovat i tento trend, držet krok s dobou a být konkurenceschopní. Zaměstnance naopak zajímá efektivita, se kterou mohou zvládnout množství úkolů v kratším čase a v lepší kvalitě. Postupně jsem vyvinula kurzy AI pro oblast obchodu, personalistiky, tvorby prezentací, efektivity a produktivity a stále vyvíjím další. Vždy takový kurz „šiji na míru“ konkrétním požadavkům firem a směřuji ho na oblasti, ve kterých lidé chtějí AI využívat.
V loňském roce jsem s kolegyní zorganizovala konferenci s názvem Zavádění generativní AI do firem. Tato konference proběhla v hlavním sídle a s podporou společnosti Microsoft.
Jak byste laikům vysvětlila, co je umělá inteligence a jaká je její aplikovatelnost v běžném životě a práci?
Umělá inteligence je tu s námi přes padesát let, ale až nyní nabrala na obrátkách, protože začala být přístupná všem lidem. AI existuje řada druhů, ale ta, se kterou se dnes nejčastěji setkáváme je tzv. generativní AI. Tzn., že je to taková AI, která nám z nepřeberného množství informací, které se naučila, vytváří něco nového. Funguje tak, že k sobě skládá na základě největší možné pravděpodobnosti informace, ze kterých se učí. Představte si AI jako člověka, parťáka, který zná všechny encyklopedie světa a na základě informací z nich pro vás umí sestavit cokoliv si budete přát.
Dříve jsme hledali informace jen na internetu, a pokud jsme z nich potřebovali poskládat požadovaný výstup, byli jsme to my, kdo tuto práci musel udělat. Tato činnost byla navíc časově velmi náročná. V současné době za nás tuto práci udělá AI, mnohdy ve vyšší kvalitě a v nesrovnatelně kratším čase.
Na nás je naučit se s AI pracovat tak, abychom z ní získali co nejkvalitnější informace s co nejmenší námahou. Generativní AI lze využít jako zdroj nápadů a rad, pomůže nám se rozhodovat, analyzovat informace, zpracovávat je, sestavit nám plán, jak se cokoliv naučit, umí vygenerovat a upravovat obrázky, videa, napsat jakýkoliv text, vysvětlit nám cokoliv, čemu chceme rozumět, naučit nás látku do školy, pomoci nám s učením jazyků, vytvářet tabulky, grafy, číst přílohy, knihy, články z internetu, skládat hudbu a mnoho dalšího.
Jaké jsou nejčastější mýty a obavy, které lidé mají ohledně umělé inteligence a jak jim pomáháte tyto obavy překonávat?
Nejčastější mýtus a obava, se kterou se setkávám je, že lidé nebudou muset myslet. Tyto obavy vznikají, když lidé nerozumí AI a jejím možnostem. Ráda bych vyvrátila tento mýtus,protože jsem přesvědčená o tom, že budeme muset myslet i nadále, jen trochu jinak. Tradiční způsob myšlení a vyhledávání informací už nebude tolik potřeba. Potřeba naopak bude nový způsob myšlení, a to strategický.
Když máme před sebou AI, která ví všechno, musíme s ní komunikovat určitým způsobem, abychom získali potřebné informace ve vysoké kvalitě. To znamená, že budeme muset přemýšlet jinak než dříve.
Je na nás, abychom přemýšleli o tom, jaký výstup od AI chceme, k jakému účelu ho budeme potřebovat, co mají nové informace přinést atp. Tvrdím, že používání AI je měkká dovednost, protože umět přemýšlet strategicky nad využitím AI, je dovednost, kterou se můžeme všichni naučit. AI berme jako nástroj a jak ho použijeme, záleží jen na nás.
Ano, je náročné začít přemýšlet jinak a změnit zažité stereotypy, ale pokud se to naučíme, obava, že bychom přestali přemýšlet není namístě.
Další obavou, kterou slýchám je, že řadu profesí může AI nahradit. Tato obava je do určité míry oprávněná, protože už nyní je AI schopná některé profese nahradit. Na druhou stranu ale díky ní vzniknou profese nové, nebo se ty stávající budou transformovat. AI směřuje k tomu, že firmy budou schopny s menším počtem zaměstnanců vyprodukovat stejně kvalitní práci, nebo se stejným počtem zaměstnanců vyprodukují více.
Stejně tak jako s nástupem internetu vznikly nové profese, věřím, že s AI vznikne mnoho nových profesí, které si dnes ani neumíme představit.
Ještě jednu obavu musím zmínit, a tou je snadná manipulace lidí. Už dnes vznikají videa a fotografie, které nejsou pravdivé. Lidem např. volají hlasy vytvořené v AI a snaží se od nich získat peníze. Čeká nás doba plná nepravdivých informací, podvrhů a snahy o manipulaci, a to v mnohem větší a sofistikovanější míře než dosud. Zde přichází nutnost posílit dovednost, kterou je kritické myšlení. Je potřeba slepě nepřijímat informace, které čteme, vidíme a slyšíme, ale přemýšlet o nich, prověřovat je a zjišťovat, jestli se zakládají na pravdě.
Jaké konkrétní příklady využití AI ve firmách, které podporují rozvoj soft skills u zaměstnanců byste mohla uvést?
AI může zaměstnancům pomoci s učením prakticky čehokoliv a může být skvělým pomocníkem pro rozvoj měkkých dovedností.
Může nám například vytvořit tréninkový plán, díky kterému se můžeme krok po kroku naučit novou dovednost. S AI můžeme diskutovat o tom, co jsme se naučili a získávat nové informace a tipy pro naši praxi.
Můžeme se pomocí AI učit cizí jazyky, dokonce si je i interaktivně procvičovat.
Můžeme mít i svého AI kouče – aplikaci, která nám pomáhá v oblasti, kterou potřebujeme rozvíjet.
Musím ale zmínit, že AI nás sama od sebe nic nenaučí. Pomůže nám jako průvodce, abychom nebyli na učení sami. Nakonec jsme to ale jen my, kdo se na učení musí aktivně podílet.
Jaká rizika se objevují při implementaci AI ve firmách, a jak by se s nimi mělo pracovat?
Při implementaci AI ve firmách se objevují obavy týkající se ochrany dat. Pokud lidé pracují s firemními daty, je důležité pracovat s takovými AI aplikacemi, které garantují skutečnost, že firemní data jsou v bezpečí.
Jaké nové možnosti by nám mohla AI otevřít v oblasti pracovních procesů v následujících letech?
Těžko odhadovat, jaké nové možnosti nám AI v následujících letech nabídne. Co ale můžeme dělat už nyní, je učit se a poznávat, kde a jak nám AI může pomoci a začít ji aktivně používatve své práci. AI už dnes zrychluje řadu pracovních procesů, a to jsme teprve na jejímvývojovém začátku. Učit se nad AI přemýšlet je klíčové. Zkuste nad ní přemýšlet jako nad něčím, co vám může pomoci s čímkoliv. Pokud se před každou činností zeptáte sami sebe, jak vám s daným úkolem může AI pomoci, začnete zcela přirozeně využívat její potenciál.
Můžete Vy sama sdílet nějakou osobní zkušenost, kde vám AI pomohla v profesní praxi nebo osobním rozvoji?
Generativní AI používám prakticky denně. Používám ji jako kreativního pomocníka, když potřebuji vymyslet nový seminář, nebo ten stávající obměnit. Pomáhá mi s marketingem, psaním postů na sociální sítě, s e-mailingem.
Překládám s její pomocí školící materiály a prezentace. Díky ní šetřím hodiny a hodiny práce,a navíc mám kvalitnější výstupy.
Používám ji jako „kouče“, který mě pomocí vhodných otázek vede k přemýšlení v oblasti, kde se potřebuji posunout dál.
Nápady a myšlenky, které mi přijdou na mysl si zaznamenávám do AI aplikace, která mi zvukovou nahrávku převede do textu a prostřednictvím automatizace pošle do elektronického poznámkového bloku.
Když naše děti potřebují vysvětlit středoškolskou látku, které s manželem nerozumíme, AI nám pomůže vše pochopit a děti naučit.
AI pro mě čte rozsáhlé materiály, které nemám čas studovat. Díky ní si „povídám“ s knihou, dokumentem, abych v co nejkratším čase zjistila, jaké jsou klíčové informace, které bych si měla odnést.
Nakonec bych Vás požádala o konkrétní radu pro naše čtenáře a možná úplné nováčky, co se AI týče. Jaké první kroky byste doporučila lidem, kteří se chtějí dozvědět více o AI a začít ji používat ve své vlastní praxi?
Doporučuji začít sledovat na sociálních sítích a YouTube lidi zabývající se AI. Já např. každý týden zveřejňuji na síti LinkedIn seriál #AIprozivot(https://www.linkedin.com/in/petrasimkova/), který vám může posloužit jako inspirace a zdroj kvalitních a prověřených informací.
Dále doporučuji začít každý den aktivně používat AI. Aplikace ChatGPThttps:/chatgpt.com/je dobrý začátek, ale můžete vyzkoušet i Gemini od Google https:/gemini.google.com/nebo Copilot od Microsoftu https:/copilot.microsoft.com/. Vše můžete používat zdarma. Naučte se zadávat tzv. prompty, což jsou příkazy, díky kterým získáte informace do AI.
Co je důležité mít na paměti: AI není klasický vyhledávač. Pokud chcete vyhledávat informace na internetu, zůstaňte u tradičních postupů. Pokud ale chcete generovat nové texty, obrázky, zpracovávat data, tvořit cokoliv nového, pracujte s AI.